Naše akce
Devátého května roku 2007 byl na území celé Ukrajiny státní svátek. Den vítězství připomínál, jako každý rok, konec poslední světové války v Evropě. V ukrajinském krajském městě Rovně byl přichystán bohatý slavnostní program, kde mezi jinými významnými akcemi bylo i odhalení Památníku Volyňským Čechům. Proto do Rovna přiletěla a přijela naše početná delegace. Předseda Senátu Parlamentu České Republiky pan Přemysl Sobotka umožnil pro část účastníků, především válečných veteránů, letecký zájezd.
Protože válka krutě zasáhla celou Ukrajinu a každý šestý obyvate této země v ní zahynul, slaví se 9. květen jako největší svátek země. Z programu velkorysých vzpomínkových oslav 62. výročí konce této strašné války se většina naší delegace účasnila dvou akcí, slavnostního mitinku u památníku "Memorialu slávy" na Vojenském pohřebiští a odhalení Památníku volyňským Čechům v mistě, kde stála za války budova Velitelství čs. vojenské jednotkyv SSSR.
Slavnostní mitink zahájila modlitba představitelů Ukrajinské pravoslavné církve - archijepiskopa Varfoloměje a mitropolity kijevského patriarchátu.
Archijepiskop Varfoloměj při obřadu
Celkový pohled na památnik "Memoriál slávy" (před zahájením mitinku)
Oslav se zúčastnil i předseda Parlamentu Ukrajiny pan Alexandr Moroz. Při vzpomínkových vystoupeních se kromě něho vystřidala řada ukrajinských představitelů. Se svým projevem vystoupil i předseda Senátu Parlamentu České Republiky pan Přemysl Sobotka. Obsahem všech projevů bylo ocenění obrovského hrdinství a nesmírných obětí účastníků války a slib, že jejich činy nebudou zapomenuty. Všichni pak vyjadřovali přání všeho néjlepšího žijicím veteránům.
Předseda Senátu Parlamentu České Republiky pan Přemysl Sobotka při projevu na mitinku
Následovalo slavnostní odhalení Památníku volyňským Čechům
Účastníci odhalení Pomníku volyňským Čechům - symbolického válečného hrobu, který je umístěn na místě, kde stávala "vojenská komandatura" čs. jednotek v SSSR
Předseda Senátu Parlamentu ČR pan Přemysl Sobotka při odhalování pomníku
S projevy se dále vystřídala řada osobností a za volyňské Čechy procítěně a pěknou ukrajinštinou promluvil ing. Jiří Hofman. Byla vysoce oceněna vzájemnost a vstřícnost jak představitelů státu, tak i města při uskutečňování tohoto projektu. Také byla vysoce ohodnocena úloha volyňských Čechů, a to nejen v období války.
Návštěva ukrajinského města Rovna byla zakončena oběděm, při kterém vystoupil mužský sbor s překrásnými ukrajinskými písněmi a po něm dětské sbory s písněmi a tanci. Celá akce proběhla ve velice srdečném a pohostinném duchu. Hostitelé, nehledě na veliký rozsah oslav a početnou účast místních obyvatel, zvládli vše bez problémů na výtečnou.
Přikládám ukázku ohlasu ukrajinského tisku z 10. května z Rovenských novin (Rivneňska hazeta)
Více než 200 Čechů slavilo s obyvateli Rovného Den vítězství. Přijeli do našeho města, aby vzdali poctu svým krajanům, kteří zahynuli během války v Rovném, a slavnostním odhalením památniku zachovali jejich památku. U památniku volyňských Čechů je předseda Senátu Parlamentu České Republiky Přemysl Sobotka a jeden z volyňských Čechů, autor dokumentární knížky Češi na Volyni Jiří Hofman.