Historie sdružení
Společnost sjednocující Čechy z Volyně, vracející se do osvobozené vlasti, vznikla spontánně na konci druhé světové války. V květnu 1945 se najednou v obnovené Československé republice ocitlo několik tisíc volyňských Čechů, frontových vojáků, kteří byli rozhodnuti v republice zůstat a přemístit svoje rodiny z Volyně do staronové domoviny. To se podařilo uskutečnit až v roce 1946, a tehdy také vznikl Svaz Čechů z Volyně a začal vycházet spolkový časopis Věrná stráž. Již 15. května 1945 začal pracovat Prozatimní volyňský akční výbor (PVAV), který si zvolil předsednictvo v čele s Jaroslavem Perným. Měl působit především k usídlení volyňských vojáků a ostatních reemigrantů. Ale již v prosinci 1945 byl iniciativní skupinou volyňských Čechů připraven návrh stanov budoucí organizace volyňských Čechů - Svazu Čechů z Volyně (SČzV) a zvolen přípravný výbor, kterému předsedal Vladimír Mesner. První valná schůze SČzV se uskutečnila 10. února 1946 v Žatci. Předsedou byl zvolen Vladimír Mesner, a byl ustaven - výkonný výbor, smírčí soud a revizní komise. V tomto období vznikají první odbočky svazu, ačkoliv stanovy s tím nepočítaly. Začíná pracovat Kruh přátel volyňských Čechů, který působil charitativně, sociálně a pomáhal řešit i vzdělávání volyňských studentů. Jeho činnost měla veliký ohlas mezi krajany. Postavení našeho Svazu však bylo až do podepsání smlouvy o reemigrací volyňských Čechů mezi ČSR a SSSR dne 10. července 1946 velmi labilní. Po jejím podepsání se Svaz intenzivně zaměřil na přípravu a zajištění celé reemigrační akce. Od 28. října 1946 začal také pracovat tiskový orgán, Věrná stráž. Několik let plnila Věrná stráž významnou úlohu a krajané ji oceňovali.
První transport z Volyně přijel začátkem února 1947 a reemigrace byla ukončena v květnu 1947. Nejdůležitějšími úkoly svazu se v té době staly především adaptace a asimilace přestěhovaných krajanů. Únorem 1948 se však situace začala měnit a prostředí, ve kterém svaz pracoval, se stávalo stále méně příznivé. V roce 1953 přestává vycházet Věrná stráž a práce Svazu se stále více zužuje na majetkoprávní vyrovnání. Jen aktivní účast Svazu na řešení těchto úkolů a vydatná pomoc státním orgánům při realizaci majetkoprávního vyrovnání prodloužila jeho existenci. Bohužel v roce 1957 byl nucen Svaz Čechů z Volyně ukončit svou činnost. Pro vládu po roce 1948 bylo více než 40 000 lidí, z nichž se přes 10 000 účastnilo aktivního osvobozování republiky, velmi nepohodlným elementem. Především proto, že po dobu několika let přicházeli prakticky do styku se sovětským režimem v SSSR se všemi jeho negativními důsledky, včetně likvidace jejich soukromého majetku, který tam v potu tváře získali. Léta 1957-1958 znamenají závěr činnosti SČzV. V březnu 1957 na sjezdu Svazu protifašistických bojovníků (SPB) dochází ke splynutí našeho našeho Svazu a SPB, a tím vlastně k likvidaci SČzV. Na konci osmdesátých let vzniká při OV SPB Louny Historicko-dokumentační komise pro výzkum dějin volyňských Čechů a sběr historického materiálu. Tato komise sotva začala rozvíjet svoji činnost a přišla Sametová revoluce. Po ní vznikla myšlenka založit samostatný spolek a po roce 1990 se naši krajané znovu spojili ve Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel.
Prvním předsedou a spoluzakladatelem Sdružení byl prof. Ing. Miloslav Šatava, CSc.

V roce 1990 byl spoluzakladatelem Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel a také jeho předsedou. Podílel se na vypracování stanov Sdružení a jeho organizační struktury a na stanovení priorit jeho činnosti. Roku 1991 seznámil širokou krajanskou veřejnost v 1. čísle Zpravodaje, jehož je spolutvůrcem, s hlavními cíli organizace. V roce 1993 se ze zdravotních a rodinných důvodů funkce předsedy vzdal.
Druhým předsedou sdružení byl od roku 1993 prof. MUDr. Vladimír Dufek, CSc.

Třetím předsedou sdružení byl od listopadu 2006 Oldřich Rejchrt

Čtvrtým předsedou sdružení byla od roku 2011 Jaromíra Němcová-Ničová

Od roku 2008 vykonává funkci předsedkyně brněnského regionu. Spolupodílela se velmi aktivně na realizaci pomníku obětem našich krajanů zavražděných hitlerovskými Němci na dnes ukrajinské Volyni v Českém Malíně. Zúčastnila se odhalení památníku volyňským Čechům v Rovně, který byl odhalen při příležitosti Dne vítězství Ukrajiny 8. 5. 2007 předsedou našeho senátu Bohuslavem Sobotkou. Přímo organizovala a částečně sponzorovala celou realizaci památníku prezidentu Edvardu Benešovi v Žatci. Dlouhodobě bojovala o odčinění křivd spáchaných na naších krajanech stalinským Ruskem v roce 1939. Založila a spolu s manželem od roku 2008 naprosto nezištně zabezpečuje činnost Sdružení vlastníků pozemků na Volyni odebraných sovětskou vládou v roce 1939, které bojuje o alespoň částečnou nápravu těchto křivd. Dne 9. dubna 2011 byla zvolena ve druhém kole tajných voleb předsedkyní našeho sdružení, jako první žena - rodačka z Volyně.
Současnou předsedkyni je od roku 2015 Mgr. Dagmar Martinková

V roce 2006 začala pracovat jako učitelka na základní škole v rodných Bohdalicích. Při práci si doplnila pedagogické vzdělání. V tomto období pro Bohdalice napsala monografii „Z dějin Bohdalic“ a pro své žáky vytvořila regionální učebnici „Bohdalice a okolí“. Současně zde působí jako starostka Sboru dobrovolných hasičů. Založila v Bohdalicích regionální muzeum s interaktivní keramickou muzejní dílnou a další společenské aktivity, například krojované hody nebo Carské slavnosti (připomínka pobytu cara Alexandra I. v Bohdalicích roku 1805). V roce 2007 se vdala a dva roky poté se jí narodila dcera Alexandra.
V roce 2011 začala pracovat v Historicko-dokumentační komisi Sdružení Čechů z Volyně, kde vytvořila společně s dalšími členy komise putovní výstavu „Návraty volyňských Čechů“, jež byla slavnostně inaugurována v září 2012 v Senátu PČR v Praze při příležitosti konference věnované 65. výročí návratu volyňských Čechů do vlasti. Tentýž rok byla přijata na Univerzitě Karlově k doktorandskému studium, obor české a československé dějiny. Přednáší tématiku volyňských Čechů jak na univerzitě, tak v rámci putování výstavy po celé ČR. Publikuje v řadě sborníků a odborných periodik. V roce 2014 organizovala konferenci v Senátu na téma „Podíl volyňských Čechů na vzniku a obnově Československa“ k výročí 100 let od vzniku České družiny a 70 let od Karpatsko-dukelské operace. Ve spolupráci s Ministerstvem obrany zorganizovala na konci roku 2015 celostátního setkání volyňských Čechů. Postupně byla zvolena předsedkyní Historicko-dokumentační komise a posléze místopředsedkyní celostátního výboru Sdružení.
Předsedkyní Sdružení byla Dagmar Martinková zvolena na valné hromadě dne 21. října 2015 a to převážnou většinou hlasů přítomných zástupců regionů. Cílem jejího snažení je zvýšení prestiže, akceschopnosti a vlivu Sdružení v rámci soudobé české společnosti. Prezentuje historii volyňských Čechů široké veřejnosti, spolupořádá česko-ukrajinské tábory, pod jejím vedením se obnovily některé komise a jiné vznikly, zmodernizoval se Zpravodaj. Na konci roku 2019 byla opět zvolena do funkce předsedkyně.