Naše akce
Národní archiv připravil k nedožitým stým narozeninám volyňského Čecha, pplk. v. v. Josefa Holce (28. 11. 1918 Straklov Český, Volyň – 17. 3. 2018 Olomouc) publikaci nazvanou Člověk se srdcem na dlani s podtitulem Deník Josefa Holce z konce II. světové války a prvních poválečných měsíců. Jedná se o edici Holcova deníku z doby válečné. Mládí autor deníku prožil ve Straklově Českém, později se jeho rodina přestěhovala do Mirotína Českého a nakonec všichni zakotvili v Novinách Českých, kde Josef Holec pracoval v rodinném mlýně jako účetní. Již v roce 1941 bojoval v řadách Rudé armády. Prošel německým zajetím, ze kterého se mu podařilo vyváznout a dostat se domů do Novin Českých. V této obci se zapojil do protinacistické odbojové organizace volyňských Čechů – Blaník. Zde působil až do osvobození Volyně Rudou armádou, kdy jako mnoho jiných vstoupil do československých vojenských jednotek. Účastnil se Karpatsko-dukelské operace, kde byl v prostoru obce Vyšný Komárník raněn střepinou do hlavy. Těžké zranění přežil. Později se účastnil rovněž odboje proti komunistickému režimu. Po prozrazení jeho činnosti v Judexově protikomunistické odbojové organizaci (JOPO) byl odsouzen na dvanáct měsíců nucených prací na Jáchymovsku, kde těžil uran.
Josef Holec začal deník psát na konci března 1945, tehdy československé vojenské jednotky osvobozovaly Slovensko. Poslední zápis pochází z října 1945. Specifikem Holcova deníku je, že se téměř vůbec, vyjma několika málo případů, nesoustředil na popis bojové činnosti své jednotky. Naopak se snažil zachytit běžné události všedního dne. Zaznamenával návštěvy přátel, informace o knihách, které přečetl, či popis míst, která za postupu viděl a navštívil. Rovněž velkou pozornost věnoval setkáním s krajany – volyňskými Čechy. Přínosem je také přesah deníku do poválečného období, protože zde autor zaznamenává složitou poválečnou situaci. Zejména sledoval chování obyvatel ve vztahu k příslušníkům poraženého německého národa. Holec se svému deníku rovněž svěřoval s obavami z možnosti návratu do SSSR a se strachem z komunismu. Na stránkách deníku nacházíme jeho obavy o osud rodičů, kteří v té době pobývali ještě na Volyni a také strach z toho, že k reemigraci Čechů z Volyně do Československa nedojde.
Edice je doplněna životopisem Josefa Holce, osobním rejstříkem a seznamem zkratek. Publikaci je možné si objednat prostřednictvím e-mailu: na@nacr.cz. Lze ji také zakoupit v badatelnách Národního archivu. Bližší informace o provozu badatelen najdete na stránkách Národního archivu: www.nacr.cz. Cena publikace je 180 Kč.

Národní archiv